W związku z udziałem drużyny IPA/ NSZZP KWP w Lublinie w „32 Światowym Turnieju Drużyn Policyjnych w Halowej Piłce Nożnej” w Eibergen (Holandia), w dniu 8 października 2014r. postanowiliśmy pojechać na cmentarz wojenny w Arnhem, aby zapalić symboliczne świeczki na grobach polskich żołnierzy.
Cmentarz ten jest związany z operacją wojskową „Market Garden”, która to rozpoczęła się 17 września 1944 r. Drugiego dnia operacji miał miejsce zrzut polskiego desantu powietrznego w Oosterbeek pod Arnhem. Po kilku dniach zaciętych walk elitarna brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa, która walczyła pod Arnhem, została okrążona przez Niemców i doszczętnie zniszczona. Z ponad 10 tysięcy spadochroniarzy tej brytyjskiej dywizji ocalało jedynie 2827. Zginęło 1300 żołnierzy, a ponad 6 tys. dostało się do niewoli lub zostało rannych.
Polska 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa straciła 342 ludzi (w tym 93 poległych). I to właśnie Ci bohaterscy żołnierze zostali pochowani na cmentarzu w Arnhem, a właściwie w Oosterbeek.
Na cmentarz przyjechaliśmy około południa, zapaliliśmy ponad 100 świeczek, powiesiliśmy polską flagę oraz szalik polskich kibiców, zrobiliśmy pamiątkową fotografię oraz dokonaliśmy wpisu do księgi pamiątkowej. Na podkreślenie zasługuje fakt, że cmentarz jest bardzo zadbany, wszystkie płyty pamiątkowe zawierają polskie godło, trawa jest przystrzyżona, wygrabiona i jest bardzo czysto. Uszkodzone płyty są natychmiast wymieniane, a nad porządkiem czuwa zatrudniony pracownik. Bardzo ważne jest to, że Holendrzy pamiętają o polskich żołnierzach, którzy zginęli za ich wolność.
Była to już druga wizyta na tym cmentarzu (byliśmy tu dwa lata temu podczas naszego poprzedniego wyjazdu na turniej). Na pewno będziemy odwiedzać to miejsce podczas każdego naszego pobytu na turnieju w Holandii.
Tekst: Piotr Wójcik
Zdjęcia: Piotr Wójcik, Adam Kalicki