W dniach 11-18.06.18r., w centrum szkolenia IBZ Gimborn w Niemczech odbyło się seminarium niemiecko polskie o tematyce: ‘’W czasach zagrożenia terrorystycznego’’. W szkoleniu uczestniczyli ipowcy z Niemiec, Luxemburga, Słowenii i 7 osób z Polski w tym 1 osoba z Regionu IPA Lublin, 2 osoby z Wielunia, jedna z Gdańska, dwie z Białegostoku i jedna z Łodzi. Prelegenci pochodzili z Niemiec i Polski.
Na seminarium poruszane były zagadnienia związane z terroryzmem międzynarodowym, jego przyczyny, ideologie salafistów, konsekwencje ich działań i perspektywy deradykalizacyjne. Prelegenci niemieccy opisywali m.in. jak odbywa się proces rekrutacji terrorystów oraz jak wyglądają działania zapobiegające radykalizacji. Polska strona opowiadała o zagrożeniach terrorystycznych na przykładzie lotniska Chopina w Warszawie oraz o walce z terroryzmem specjalnych jednostek policji na przykładzie jednostki SPAP. Było to szkolenie w języku niemieckim tłumaczone na język polski przez dwóch przesympatycznych tłumaczy, Egona i Ullę.
W poniedziałek odbył się wykład na temat terroryzmu międzynarodowego w Republice Federalnej Niemiec opisano jego genezę oraz nakreślono aktualną sytuację zagrożenia. Wieczorem odbył się polski wieczór, gdzie mieliśmy okazję poczęstować naszych niemieckich kolegów przysmakami regionalnymi. Ja na tą okoliczność przywiozłam z Lublina cebularze i kapuśniaczki, które wszystkim bardzo smakowały. Ponadto poczęstowaliśmy uczestników wieczorka chlebem ze smalcem i pasztetem udekorowanym ogórkiem kiszonym. Niemcy byli wprost zachwyceni poczęstunkiem.
We wtorek przedmiotem wykładów były organizacje międzynarodowe i trudności związane ze zwalczaniem terroryzmu na płaszczyźnie międzynarodowej oraz religijnie inspirowany terroryzm propagowany przez Talibów w Afganistanie. Przedstawiono również ideologię, cele destabilizacyjne terroryzmu w Jemenie i Libanie.
W środę funkcjonariusze SPAP Białystok zaprezentowali uczestnikom szkolenia na czym polega ich praca w jednostce antyterrorystycznej w Polsce. Na koniec wykładu przygotowali zajęcia praktyczne i pozwolili nam postrzelać do tarczy z broni długiej załadowanej kulkami. Chłopaki przedstawili publiczności ciekawe filmiki ze swojej pracy, ze szkoleń organizowanych z grupami zza granicy wykonującymi podobne czynności. Po wykładach pojechaliśmy na wycieczkę do miejscowości Wuppertal, gdzie uczestniczyliśmy w dalszych wykładach na tamtejszym komisariacie policji. Wykład dotyczył zagrożenia pochodzącego z działalności salafistów w miejscowości Wuppertal, oraz obserwacji i ochrony w ramach działań policji Wuppertal. Następnie, po wykładach emerytowany policjant, członek IPA oprowadził nas po miejscowości Wuppertal, opowiadając o historii miejscowości. Przejechaliśmy się kolejką zawieszoną nad ziemią, która stanowi lokalną atrakcję. Opowiedział nam m.in. ujmującą historię słonia z lokalnego zoo, który kiedyś przewożony kolejką tragicznie z niej wypadł.
W czwartek odbył się wykład o prewencji w zakresie radykalizacji młodzieży na podstawie koncepcji i pracy niemieckiej organizacji Hayat. Był to ostatni zaprezentowany wykład merytoryczny. Następnie podsumowaliśmy czego nauczyliśmy się w trakcie tych kilku dni szkolenia pracując w grupach i dyskutując m.in. o sytuacji osób powracających z krajów islamskich i przedstawialiśmy pomysły co możemy zrobić by uniknąć zagrożenia wynikającego z radykalizacji powracających osób.
W piątek wykładem pożegnalnym, rozdaniem certyfikatów ukończenia zakończyliśmy seminarium i każdy z uczestników ruszył w swoją stronę wyposażony w nową wiedzę i pełen energii do działania po pobycie w tak spokojnym, zielonym miejscu jak miasteczko Gimborn. Szkolenie było niezapomnianym doświadczeniem, dostarczyło emocji, wspomnień, umożliwiło nawiązanie kontaktów z funkcjonariuszami zza granicy, podzielić się z nimi doświadczeniem, emocjami związanymi ze służbą. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy nie tylko o zagrożeniu terrorystycznym, ale również jak wyglądają praca i warunki pracy policjantów w Niemczech. Takie spotkania są świetną okazją do poznania nowych ludzi, z którymi mamy wiele wspólnego gdyż wykonują ten sam zawód, choć pracują w innym kraju. Taki wyjazd pomaga w nawiązaniu nowych znajomości, dlatego tego rodzaju seminaria powinny być organizowane z większą intensywnością. Kraje w czasach zagrożenia terrorystycznego powinny się jednoczyć w działaniach, wspierać, dlatego jednostki reprezentujące różne państwa powinny spotykać się i dyskutować o problemie. Dziękuję bardzo serdecznie zarządowi Regionu IPA Lublin za umożliwienie mi wyjazdu na seminarium.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Mazurek – WRD KMP Lublin